Becsült olvasási idő: 2 perc
Növekszik az STI Petőfi Nyomda

Az STI Petőfi Nyomda Kft. székhelyén évente 30 000 tonna hajtogatott kartont állítanak elő, amely 1,5 milliárd darab dobozt jelent. A dobozgyártás, mint fő profil mellett 15 millió m2 öntapadó címke készül éves szinten. A kecskeméti cég sikerének titka többek között az innováció, továbbá sajátos versenyelőnyt jelent a nyitottság, a kreativitás és az elkötelezett, képzett szakemberek, munkatársak. Eredményekről, kitűzött célokról beszélgettünk a Petőfi Nyomda értékesítési igazgatójával, Kolozsvári Györggyel, aki beszámolt a 2017-es beruházásokról, technológiai fejlesztésekről is.

TÁMOGATOTT TARTALOM

2017-ben 1,5 milliárd forintos beruházás keretében két berendezéssel bővült a géppark, a jelenleg legkorszerűbb Heidelberg nyomógéppel és egy kiváló teljesítményű Bobst stancagéppel. A beruházás beváltotta a hozzá fűzött reményeket?


– Igen, mindenképpen. A gépek immár közel hét hónapja futnak és eddig kiválóak a tapasztalatok. Sok területen sikerült előrelépnünk és fejlesztenünk, a hatékonyság egy kulcselem a mai világban és elengedhetetlen annak folyamatos fejlesztése. A gépekkel nemcsak a hatékonyság, de a minőség területén is történt előrelépés. Ezek a berendezések mindazonáltal, hogy gyorsabbak, már olyan modulokkal rendelkeznek, amelyek beigazítás és termelés közben is képesek a minőség megfelelő felügyeletére, ellenőrzésére és annak javítására is.

A nyomógép dupla lakkozója kiváló és számos lehetőséget ad a felületnemesítés szempontjából, a stancagép digitális regiszterével pedig a stancolás pontossága javul és akár grafikára is be tudunk állni a jobb eredmény érdekében. Egyszóval igen, nagyon jó és eredményes beruházásokat hajtottunk végre.


Terveznek 2018-ban további beruházásokat, fejlesztéseket?


– Természetesen. A tervekről még nem szeretnék beszélni addig, míg a tulajdonos nem véglegesíti a beruházási tervet, de annyit elmondhatok, hogy továbbra is a hozzáadott értéket képviselő termékek irányába törekszünk fejleszteni. Ez azt jelenti, hogy olyan technikákat, technológiákat kívánunk behozni, telepíteni, amelyek szélesítik az STI Petőfi Nyomda termékeinek tudását.


A negyedik ipari forradalom térnyerése már érzékelhető. Ön szerint milyen hatással lesz az ipar 4.0 a csomagolóanyag-gyártásra és ezen belül a Petőfi Nyomdára?


– Ma nagyon divatos az „ipar 4.0” kifejezés, úton, útfélen halljuk. A gépek és technológiák következő szintje a hálózatba kapcsolás – network – és az ezáltal megvalósítható plusz funkció, szolgáltatás vagy bármi egyéb, ez jelenti az ipar 4.0-t. Ebben a tekintetben a nyomdaipari gépek és berendezések már ma is hálózaton, hálózatban vannak. Egyik ilyen példa a távsegítség, amikor is a gépgyártó online hibaellenőrzést és sok esetben javítást is képes végezni.

Ezeken a csatornákon már számos adat is gyűjthető, elemezhető és értékelhető, majd innen csak egy lépés a vevői oldal bekapcsolása és készen is van a teljes hálózat. Ha csak a saját iparágunk határait nézem, akkor a „hálózati előnyök” akár a fogyasztótól, a bolton át, a gyártókig összekapcsolhat mindenkit és már készen is van az ipar 4.0. Persze ez csak az én és egyelőre egy kicsit futurisztikus szemszögem, de kétségtelen, hogy a Petőfi Nyomdának is lesz ezzel dolga, ha piacvezető helyét szeretné megőrizni. Úgy érzem, teljes mértékben készen állunk rá és várjuk az ezzel kapcsolatos kihívásokat.