Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Oroszországban már arccal is lehet fizetni

A világ legkiterjedtebb államának egyes szupermarketjeiben már egy kamera felé fordulva is kiegyenlíthetik számláikat a vásárlók.

Arcfelismerő technológián alapuló fizetési rendszert vezetett be számos áruházában egy X5 Retail Group nevű oroszországi kiskereskedelmi lánc. A rendszert eddig 52 Perekrestok szupermarket önkiszolgáló termináljaiba integrálták. A hónap végére ez a szám 150-re bővülhet, és áprilisban további Pyaterochka üzletekben is telepíthetik az opciót.

A „pay with a glance” (kb. fizess egy pillantással) nevű, biometrikus azonosítással dolgozó szisztémát a Sber a Visával közösen fejlesztette ki. Úgy működik, hogy miután a vevő az árut az önkiszolgáló kasszánál beszkennelte, futólagosan egy nagy felbontású 3D-kamerába tekint, amely felismeri.

Itt fontos megjegyezni, hogy a „pay with a glance” lehetőséget csak a Sberbank kliensei vehetik igénybe, a biometrikus adataikat ugyanis ebben a pénzintézetben tárolják. Az érzékeny információk rendkívül biztonságos csatornákon, titkosított formában ingáznak az "üzletfelek" között.

Igor Shekhterman, az X5 Retail Group vezérigazgatója meg van győződve arról, hogy az érintésmentes biometrikus fizetési megoldásokat maholnap már „univerzálisan” is használni fogják, és az arcfelismerésen keresztül lebonyolított vásárlás a bankkártyás és mobiltelefonos módszerhez hasonlóan elterjedté válik.