Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Szén-dioxid-megkötés tejjel

A tejgazdaságokban tartott tehenek által megtermelt tej felhasználatlan része fontos szerepet kaphat a károsanyag-kibocsátás csökkentésében.

Jelenleg évente sok millió liter tökéletesen jó minőségű tej végzi hulladékként a tejüzemekben. A Clarkson Egyetem tudósai rájöttek miként lehetne ezt a felesleget a károsanyag-kibocsátás visszaszorításához felhasználni.

A kutatók egyik legfontosabb megállapítása, hogy a tejpor akár az aktív szén egyik olcsó forrása is lehet.

Mario Wreidt, a Clarkson vegyésze és a tanulmány társszerzője szerint az aktív szén kellően lyukacsos és megfelelő felületi kémiával rendelkezik a szén-dioxid felszívásához. A szakember szavainak értelmében a gáz megkötéséhez jelenleg használt anyagoknál (pl. kókuszdióhéj) aktív szénnel állítólag sokkal jobban irányítható a folyamat.

A tejüzemek többek között a tehenek által kibocsátott metán miatt rengeteg üvegházhatású gázt eresztenek a levegőbe. Ha az ezen állatok által termelt tejet a szén-dioxid nagy léptékű megkötéséhez fel lehetne használni, az éppen erre a károsanyag-kibocsátásra – ugyan más természetű, de nem elhanyagolható – kompenzációval szolgálhatna.

Az már csak hab a tortán, hogy a gazdák a „többlettejet” is értékesíteni tudnák, amely érdemben ösztönözhetné a tejipar növekedését.