Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Virágzik a melléktermék-újrahasznosítás

A „savóvodka” után itt az okaraliszt.

Egy Renewal Mill nevű közhasznú vállalat kitalálta, miként lehetne rostban bővelkedő és gluténmentes lisztet készíteni a tofugyártás melléktermékéből, tájékoztat a Fast Company nevű online híroldal.

A cég profilja, hogy az élelmiszeripari feldolgozási műveletek közben keletkező, rostgazdag maradékanyagokat a nagykereskedelemben is forgalmazható lisztté alakítja. A cél természetesen az élelmiszer-pazarlás visszaszorítása.


A társaság ezúttal egy áruház- és gyorsétteremláncokat, illetve Michelin-csillagos séfeket is ellátó tofugyártóval, a Hodo Fooddal kötött partnerséget, hogy a tofu előállításának melléktermékeként ismert okarából (a szójatej készítésekor hátra maradt püré) lisztet hozzon létre.

Az eljárás gyakorlatilag annyi, hogy az okarát megszárítják, és az így keletkezett pelyheket felőrlik.

A Hodo jelenleg csupán a pép 5-10 százalékát adja át a Renewalnak, ám ez az arány bizonyára változni fog, minthogy az utóbbi cég két és félszer többet fizet az okaráért a jelenlegi felvásárlónál.