Bár az elmúlt év nem volt könnyű a magyar sörgyártó vállalatok számára, a lakossági fogyasztás, illetve a fogyasztói bizalom emelkedése nyomán van esély arra, hogy újra növekedjen a piac – derül ki a piaci szereplők nyilatkozataiból. A Magyar Sörgyártók Szövetségének adatai szerint 2013-ban 5,704 millió hektoliter sört értékesítettek a tagvállalatok – a Dreher Sörgyárak Zrt., a Heineken Hungária Zrt. és a Borsodi Sörgyár Kft. – Magyarországon, amely 4,45 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A teljes értékesített mennyiségnél ugyanakkor kisebb volt a visszaesés, mert az export jelentősen növekedett 2013-ban.
A szervezet szerint a visszaesés mögött elsősorban az év eleji, 10 százalékos jövedéki adó emelés áll. Az érintett söripari vállalatok 2013-ban összesen 66 milliárd forint adót fizettek be a költségvetésbe, amelynek jelentős tétele a jövedéki adó (37 milliárd forint), az áfa (21 milliárd forint), valamint a környezetvédelmi termék díj (2,1 milliárd forint).
„Az elmúlt 5 év tapasztalatai alapján egyértelműen kimutatható, amikor nem növekedett a jövedéki adó, akkor a sörforgalom és az adóbevétel is növekedett. Ugyanakkor, amikor a jövedéki adó szintje növekedett, a forgalom csökkent, így az adóbevétel csak kis mértékben tudott növekedni” – mondta a szervezet éves sajtótájékoztatóján Csíkné Dr. Kovács Klára, a Magyar Sörgyártók
Szövetségének elnöke.
A cikk ezen a linken folytatódik.

