Becsült olvasási idő: 1 perc
Megtört a jég!

Négy éve nem volt olyan hideg a Balaton környékén, hogy télen is lehessen szüretelni. Az időjárás azonban megkegyelmezett a balatoni borászoknak és idén ismét készíthettek jégbort.

Jégbor 2010-ben került utoljára a hordókba a Varga Pincészetnél, de igazán jó jégbort csak 2009-ben lehetett készíteni, amikor a hőmérséklet a szükséges mínusz hét fok alá süllyedt. Az évi négymilliárd forint árbevételt produkáló családi borászat több mint 250 hektáron termel szőlőt, ezer hektárról pedig felvásárolják a termést.

Mint azt Varga Bálint, a pincészet vezetője elmondta: végre elég hideg volt ahhoz, hogy a jégbor készítéséhez kinn hagyott Olaszrizlinget leszüreteljék. Mínusz 8 fokos hidegben, az Örsi hegyen és Szigligeten két hektárnyi ültetvényről összesen 140 mázsa szőlőt szüreteltünk, ebből 56 hektoliter mustot tudtunk kipréselni, melynek mustfoka 30,6 (kb. 360 gramm/liter cukortartalmat jelent). Kb. 10.000 félliteres palack jégbort tudnak ebből készíteni.

A hazai jégbornak egyébként nem csak Magyarországon vannak hódolói, több borászati világversenyen kivívta már a szakértők elismerését. Európa több országában, de Kínában is sokan ismerik már ezt a fajta bort. A Wikipedia szerint:miután a jégborból meglehetősen kevés mennyiség palackozható a földrajzi adottságok miatt, gyakorta hamisítják ezt a fajta bort. Ezek általában a távol-keleti piacokon bukkannak fel nagyobb tételben.

http://hu.wikipedia.org/wiki/J%C3%A9gbor