A negyvennapos böjt hat héttel Húsvét előtt kezdődik Húshagyó kedden, és (másnap) Hamvazó szerdától Húsvét vasárnapig tart. A Nagyböjt szokása vallási, és egészségügyi okok miatt alakult ki, egyrészt önfegyelemre és lemondásra tanít, másrészt gyógyítja a szervezetünket. És habár áldásos, méregtelenítő hatása jót is tehet nekünk, hiszen mi magunk is „megújulhatunk” a tavasz beköszöntével, azért emellett arra is oda kell figyelnünk, hogy a megfelelő vitaminmennyiséghez ebben az időszakban is hozzájussunk. Erre kínál jó alternatívát a konzerv- és gyorsfagyasztott zöldség, hiszen ezek az élelmiszerek az év bármely időszakában elérhetőek.
Konzervzöldséggel a böjtölés hetei is könnyebbek
A konzerv- és mirelitzöldségek azért lehetnek jó választások ebben az évszakban, mert bizony a hazai időjárás csalókasága miatt, idén még március végén, április elején is számolnunk kell a hideggel, néhol a faggyal. Ekkor még nem találhatóak meg a piacokon, üzletekben a friss zöldségek, ám az ezekben található tápanyagokra az ünnepi böjt miatt ilyenkor különösen nagy szükségünk van. A konzerv – és mirelitzöldségek fogyasztása egészséges, mert semmilyen tartósítószert nem tartalmaznak. Ezeknél a termékeknél kizárólag hőelvonással érik el a romlási folyamatok megállítását. Emiatt nem beszélhetünk vitamin, rost- vagy ásványianyag-veszteségről, vagy legalábbis nagyon csekély mértékűről, így minden fontos tápanyaghoz hozzájuthatunk, ezáltal pedig a húsvéti böjtölés hetei alatt sem betegszünk meg, és nem gyengül le a szervezetünk.
- A böjtölés egyik alapszabálya, hogy ezekben a hetekben ajánlott a fokozottabb folyadékfogyasztás. Napi 2-3 liter vizet igyunk, így megőrizhető szervezetünk egyensúlya.
- Krónikus betegségekben szenvedőknek, terhesség vagy szoptatás alatt nem szabad böjtbe kezdeni! Ha mégis így döntünk, javasolt előtte az alapos orvosi konzultáció.
…és a böjt befejezése utáni időszakra
- Csak mértékletesen a húsvéti finomságokkal! A húsmegvonás után nem szabad hirtelen, egyszerre túl sok zsírral, koleszterinnel terhelni a szervezetet, márpedig a sonka, a kalács mind igazi energiabombák. Kerüljük a túlzott alkoholfogyasztást is, hiszen ezekben az italokban jóval több a kalória, mint a szénhidrátokban.
- A sonkához ne szénhidrát-dús sült burgonyát, rizst vagy fehér kenyeret fogyasszunk, inkább próbáljunk ki egy lengyel népi szokást: hideg babsalátát kínáljunk a húshoz!

